شیر دروازه ای یا شیر کشویی چیست؟ وب سایت اسپیتی | kasrasaran


زیرا با اینکار در شیر لرزش ایجاد شده و خوردگی دیسک و نشیمنگاه را به همراه دارد. همینطور که از نام این شیر مشخص است به کمک دروازه‌ای که در مسیر حرکت سیال قابل تغییر مکان دادن می‌باشد عمل می‌نماید که این دروازه به صورت عمودی در مسیر جریان حرکت کرده و جریان را قطع و یا برقرار بیشتر در مورد نویسنده می‌کند. شیرهای دروازه‌ای چاقویی (knife gate valves) جزو شیرهای اصلی سامانه‌های فاضلاب هستند که در آن‌ها دیسک از جنس فولاد زنگ‌نزن ساخته می‌شود و لبه پایینی آن نسبتا تیز است تا بتواند موادی مانند دوغاب الیاف شکل را قطع کند.

به طور عکس، برش‌های بزرگ‌تر و عمیق‌تر انعطاف‌پذیری بالا و دوام پایین‌تر دارند. برای آشنای با انواع دیگر شیرها میتوانید مقاله شیر سماوری و شیر دیافراگمی را بخوانید. قبل از هر چيز ابتدا بايد تعيين كرد كه شير براي چه عملي مي‌بايست به كار رود. با اين معلومات20 درصد كار را انجام داده‌ايم زيرا كليه شيرها به طبقه از نظر مناسب بودن براي كار مخصوصي بكار مي‌روند. اين نوع شيرها اصولا بسيار بزرگ هستند و به همين دليل برای باز و بسته کردن آنها از نيروی برق استفاده می‌شود، اين نوع شيرها بيشتر از خانواده شيرهای پروانه‌ای هستند. در مواقعی که باز و بسته کردن اين نوع شيرها با کمک نيروی انسانی امکان پذير نباشد از نيروی الکترو موتور و يا هوای فشرده استفاده می‌شود.

مواد سازنده شیر دروازه ای

با گذشت زمان و در پی صنعتی شدن، بشر توانست انواع مختلفی از شیرهای ساده و پیچیده را برای رفع احتیاجات خود ابداع نماید. تاکنون در دنیا شیرهای متنوعی با استانداردهای مختلف طراحی و ساخته شده اند. از آنجا که شیرها برحسب محل قرار گرفتن در خطوط لوله و مسیر سیالات مختلف در فرآیندهای شیمیایی ممکن است در فشارهای بالا و در محیط‌های خورنده تعبیه شده باشند، رعایت استانداردها ضروری می‌باشد. لذا همواره ضرورت آشنایی با تقسیم بندی، طراحی، ساخت، انتخاب، نصب، و بهره برداری از شیرها برای مهندسین لازم می‌باشد. از جمله استاندارد‌های پرکاربرد در این زمینه می‌توان به استاندارد ASME   اشاره کرد که شیرها را در انواع مختلف دسته بندی کرده اند.

اجزای شیرهای دروازه ‌ای یا کشویی

حین باز کردن شیرهای دروازه‌ای مقدار جریان عبوری به صورت غیرخطی تغییر می‌کند. دلیل این امردایره‌ای بودن مجرای شیر است که در مرکز آن بیشترین مقدار عبور می‌کند. دریچه‌های شیرهای کشویی گوه‌دار به شکل موازی باز و بسته می‌شوند. بعضی از شیرآلات خاص نیز جز همین دسته از شیرهای دروازه‌ای قرار دارند. گوه در دو طرف خود دنده دارد و شکاف‌های موجود در بدنه شیرهای دروازه‌ای آن‌ها را هدایت می‌کند. همان‌طور که از نام این شیر مشخص است، به کمک دروازه‌ای که در مسیر حرکت سیال قابل تغییر مکان دادن است، عمل می‌نماید؛ این دروازه به صورت عمودی در مسیر جریان حرکت کرده و در موارد لزوم جریان را قطع و یا برقرار می‌کند.

  • این در حالیست که شیر های کشویی دیگر این قابلیت را نداشته و استم آنها به صورت داخلی حرکت می کند.
  • ویژگی ممتاز شیرهای دروازه‌ای، سطوح آب‌بندی دو وجهی است که بین گیت (Gate) و نشیمن‌گاه قرار گرفته‌است.
  • اصولا شيرآلات صنعتی را مي‌توان براي كنترل مواد مختلفي نظير پودرها، مايعات غليظ، گازها، آب، مواد شيميايي، نفت، بخاروغيره بكار برد و مشخصات سيال مي تواند راهنماي خوبي از لحاظ نوع شير و جنس آن از لحاظ تماس با سيال باشد.
  • شیرهای کنترل برخی از حیاتی ترین اجزای سیستم های اسپرینکلر آتش نشانی و لوله ایستاده هستند که جریان آب را به شبکه لوله هایی که آبپاش ها را تغذیه می کنند، کنترل می کند.

اين نوع شير به همراه شير ساچمه‌اي وزاويه‌دار جهت جلوگيري از پديده لرزش در اثر فشار در مسير خطوط لوله برده مي‌شود. اين شيرآلات صنعتی كه مصرف بيشتري دارد داراي بدنه و درپوش مي‌باشد كه درون آن ديسكي كه ممكن است يكي يا دوتايي باشد. جريان سيال در موقع ورود ديسك را به طرف مسير خود بلند كرده و از اطراف آن عبور مي‌كند. در موقع قطع جريان دسيك به نشيمن‌گاه چسبيده و اجازه برگشت به سيال را نمي‌دهد. همان‌طور كه از اسم آن بر مي‌آيد این شیرآلات صنعتی از باز پس زدن جريان در يك لوله جلوگيري مي‌نمايد. زماني كه در يك مسير قرار دارد جريان سيال از طريق برعكس آن غير ممكن است.

شیر دروازه ای یا شیر کشویی چیست؟ وب سایت اسپیتی | kasrasaran