پی ال سی PLC چیست و چه کاربردی دارد؟ آموزش برق و اتوماسیون صنعتی


امروز با یکدیگر مروری داشتیم بر مبحث PLC، در این پست سعی کردم به زبان خیلی ساده موضوعات مهم و مرتبط با PLC را برایتان شرح دهم، مطالبی که بیان شد مهم‌ترین موضوعات برای شروع یادگیری و انتخاب یک PLC مناسب است. وقتی به مسئله درآمد می‌رسیم همه چیز در کشورهای اروپایی مشخص است، شما به‌راحتی می‌توانید درآمد یک متخصص PLC در کشورهای اروپایی و آمریکایی را تخمین بزنید. PLCهای سایر شرکت ها مانند؛ Fatek، LG، Mitsubishi و … نیز در ایران دیده شده‌اند که به دلیل سهم خیلی کم از بازار داخلی به آنها پرداخته نشد. مسئله دیگر قطعات و لوازم آن است که به دلیل فراوانی جهانی به‌راحتی قابل تهیه می‌باشد. به شما پیشنهاد می کنیم حتما از آموزش 0 تا 100 PLC (جامع ترین آموزش PLC زیمنس) دیدن نمایید. سلام، ممنون از مطالب مفید و کاربردی که در plc 1200 زیمنس اختیار مخاطبان گذاشتید.

  • به طور خاص منظور از افزونگی شامل یک سیستم PLC کمکی است که در مواردی که سیستم اولیه از کار می افتد، جایگزین سیستم اولیه می شود.
  • در مقایسه با سیستم کنترل “سخت افزاری توسط سیم” مزیت اصلی PLC این است که می توانید پس از برنامه نویسی آن، برنامه اش را تغییر داده و جایگزین برنامه قبلی کنید.
  • معادل تحت اللفظی این عبارت کنترل گر منطقی برنامه پذیر خواهد بود.
  • امکان برنامه‌ریزی، تغییر و پاک کردن آن‌ها توسط برنامه‌ریز وجود دارد.

ولی به سرعت تکنولوژی plc با مزایای بسیار خوب در مقایسه با این سیستم ها توانست جای این کنترل گر ها را در سیستم بگیرد. اگر نتوانیم آن را برای انجام کارهای دلخواه خود برنامه‌ریزی نماییم. کاربران برای تعامل با PLC به HMI (رابط ماشین انسان) نیاز دارند. رابط‌های اپراتور می‌توانند پنل‌های صفحه لمسی بزرگ یا نمایشگرهای ساده باشند که به کاربران اجازه می‌دهد اطلاعات PLC را بررسی کنند. PLC مخفف Programmable Logic Controller و به معنی کنترل‌کننده منطقی برنامه‌پذیر است.

در سیستم‌های رله ای، حجم و پیچیدگی مدار فرمان، با افزایش تعداد رله، افزایش یافته و در نهایت این امر، منجر به بالا رفتن هزینه این سیستم ها خواهد شد. علاوه بر این، در صورت بروز مشکل در سیستم‌های رله ای و یا نیاز به تغییر منطق کنترل در این سیستم‌ها، زمان زیادی مورد نیاز خواهد بود. PLC کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی رایانه های کوچک صنعتی با اجزای مدولار هستند که برای اتوماسیون فرایندهای کنترل سفارشی طراحی شده اند.

پی ال سی plc نوعی کنترل کننده نرم افزاری است که در بسیاری از صنایع به عنوان یک کامپیوتر دیجیتال صنعتی شناخته می شود. امروزه در صنایع بزرگ و کوچک برای تولید محصولات و مواد مختلف از دستگاه های مختلفی استفاده می شود. تمام دستگاه های صنعتی در کارخانه برای عملکرد درست و دقیق باید کنترل شوند. کنترل کردن دستگاه های مختلف توسط نیروهای انسانی ممکن است کمی زمان بر و دشوار باشد. به همین دلیل از پی ال سی برای کنترل تجهیزات مختلف استفاده می شود. Plc به عنوان نوعی کامپیوتر کنترل کننده منطقی شناخته می شود.

تاپ‌ترین PLCها

پی ال سی PLC چیست و چه کاربردی دارد؟ آموزش برق و اتوماسیون صنعتی

شیر تخلیه بسته می‌شود (فعال‌سازی و سپس غیرفعال‌سازی خروجی). پردازنده منتظر می‌ماند تا سطح آب به کمترین حد ممکن برسد (فعال‌سازی و سپس غیرفعال‌سازی ورودی). شیر تخلیه، باز و آب حاصل از مرحله آب‌کشی از ماشین خارج می‌شود (فعال‌سازی خروجی). پردازنده، منتظر می‌ماند تا سطح آب به حداقل برسد (فعال‌سازی و سپس غیرفعال‌سازی ورودی). شیر تخلیه، باز و آب کثیف از ماشین خارج می‌شود (فعال‌سازی خروجی). پردازنده با توجه به نوع شستشویی که در مرحله اول انتخاب شد، زمان را محاسبه می‌کند (فعال‌سازی تایمر).

برای رفع این مشکلات حاصل از مدار های فرمان رله ای، پی ال سی ها پا به عرصه گذاشتند. قابلیت های پی ال سی ها به مرور افزایش یافت قابلیت هایی چون سیگنال های آنالوگ، شبکه های مختلف، انجام محاسبات سخت و پیچیده و ورودی های سرعت بالا را می توان نام برد. در سال 1968 برای اولین بار، کنترل‌گر منطقی برنامه‌پذیر، جایگزین مدارهای پیچیده رله‌ای در محیط‌های صنعتی شد. PLC طوری طراحی شده بود تا مهندسان و تکنسین‌های کارخانه که از پیش با منطق عملکرد رله‌ و کنترل آنها آشنا بودند، بتوانند به راحتی برنامه‌نویسی آن را انجام دهند. به همین علت، PLCهای اولیه فقط با زبان «نردبانی» قابل برنامه‌نویسی بودند.

CPU لوگو زیمنس 12-24 RCE

صد‌ها نقطه ورودی/خروجی با اضافه کردن کارت‌های ورودی/خروجی فراهم می‌آید و علاوه بر این تسهیلات ماژول‌های ارتباطی توسط این PLC ارائه می‌شود. یک PLC ماژولار از کامپوننت‌های مختلفی ساخته شده است که به یک راک یا باس معمولی با قابلیت‌های خروجی/ورودی قابل گسترش وصل می‌شوند. این نوع PLC شامل ماژول منبع تغذیه، ماژول پردازنده و سایر ماژول‌های ورودی/خروجی می‌شود که با هم در یک ردیف متصل می‌شوند. این PLC‌های ماژولار در اندازه‌های مختلف با منابع تغذیه متغیر، قابلیت محاسبه، اتصالات ورودی/خروجی در دسترس هستند.